GRZEGORZ BURKOWSKI FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA Z                 DOLINY BARYCZY                                                                                                                                           I NIE TYLKO
                      

 

Srebrzanka hotentocka
(Anas hottentota) - Gatunek kaczki pochodzący z Afryki. Zamieszkuje najczęściej na terenach wschodniej i południowej Afryki, od Sudanu południowego, Etiopii po Republikę Południowej Afryki oraz Madagaskar. Występują  też bardzo nieliczne pary zamieszkujące inne rejony Afryki. Natomiast w północnej części Nigerii oraz w pobliżu jeziora Czad żyje izolowana populacja tego gatunku.
Cechy gatunku: Samiec i samica mają podobne upierzenie,ale samica jest delikatnie ciemniejsza co sprawia,że dość trudno je odróżnić od siebie. Wierzchnia cześć głowy aż po dolną część krawędzi oka jest w kolorze brunatnoczarnym.Pozostała część głowy kremowa z intensywnie brunatną plamą usytuowaną na tylnej części i po bokach głowy.Bok i piersi tułowia srebrzanki płowe,  z ciemnobrązowymi plamkami, natomiast boki w tylnym odcinku części tułowia jednolicie płowe. Grzbiet w kolorze ciemnobrunatnym, a na krawędziach piór widoczne szare ramki. Pióra na skrzydłach mają zielononiebieski błyszczący odcień widoczny bardzo na tle ciemnego brązu całych skrzydeł. Lusterko koloru zielonego obramowane białoczarnym paskiem. Dziób szaroniebieski, Oczy czarne, jednak zdarzają się osobniki z brązowymi, nogi ciemnoniebieskie.
Srebrzanka występuje w płytkich jeziorach o dużej ilośći roślinności wodnej, oraz na mokradłach i bagnach. Gdy poziom wód ustabilizuje się, i będzie odpowiedni, kaczki te przystępują do lęgu.
W zależności od regionu występowaniai lęgi zaczynają się już w styczniu i trwają aż do końca kwietnia (RPA), natomiast  kenijska populacja przystępuje do lęgów w okresie czerwiec-październik. 
Gniazda najczęściej buduje w wysokich trawach, trzcinowiskach i w bliskim sąsiedztwie wody. Co ciekawe, budową gniazda zajmuje się wyłącznie samica. Gniazdo budowane jest na ziemi, bardzo blisko zbiornika wodnego.Jaja są wysiadywane tylko przez samicę, przez okres 25-28 dni, rolą samca w tym okresie jest bardzo intensywne i bardzo agresywne chronienie gniazda i przyszłych piskląt. Samica pisklętami opiekuje się przez 40-50 dni, po czym stają się samodzielne.
 
Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW